Wakacje w Grecji w sezonie 2021. Co już wiemy?… poniedziałek, 5 kwietnia 2021

 

 

Kiedy 7 listopada 2020 roku rozpoczynał się lockdown Grecji, miał trwać jedynie do końca miesiąca. Całość “nieco” się przedłużyła, bo lockdown trwa nadal w najlepsze i najpewniej będzie zdejmowany dopiero po greckiej Wielkanocy, która w tym roku przypada na pierwsze dni maja. Mówimy więc o prawie siedmiu miesiącach bardzo restrykcyjnego zamknięcia.

 

Co dzieje się w Grecji teraz?

Od momentu, kiedy ogłoszono zamknięcie Grecji nie możemy wyjeżdżać poza regiony, w których mieszkamy. Z domów wychodzimy po wysłaniu smsa na policję, w ważnych sprawach, takich jak: wizyta u lekarza, apteka, ważne zakupy, uprawianie sportu. W zależności od regionu Grecji czynne są lub też nie fryzjerzy oraz kosmetyczki. Sklepy, które sprzedają mniej ważne rzeczy, działają w takim systemie, że zamawiamy przez internet, a dany produkt możemy jedynie odebrać nie przekraczając progu sklepu.  Kawiarnie i restauracje mogą sprzedawać swoje produkty tylko na wynos. Na cztery spusty pozamykane są kina, teatry, siłownie.

 

Co w praktyce oznacza takie funkcjonowanie?

Dla mnie najgorsze jest to, że od pierwszej połowy listopada nie jesteśmy w stanie wyjechać z Korfu na ląd. Wyjazd do innej części Grecji bez ważnego powodu jest niemożliwy. Nie możemy odwiedzić moich teściów w Kavali, czy też przyjaciół w Atenach. Tak naprawdę nie możemy nawet swobodnie przemieszczać się po wyspie. Wyjazd na przykład do znajomego, który mieszka w innej części Korfu, może kosztować mandat w wysokości 300 €. Za każdym wyjściem, nawet żeby wynieść śmieci, trzeba pamiętać o wysłaniu smsa na policję. Galeria handlowa? Ja już nawet nie pamiętam czym taki obiekt jest…

 

Jaka jest w Grecji sytuacja związana z COVID-19?

Mimo tak restrykcyjnego lockdownu liczba zakażonych od stycznia tego roku cały czas mocno rośnie. Grecja liczy około 10 mln mieszkańców. Obecnie wirusem zakażonych było lub nadal jest około 270 tys. osób, zmarło około 8 tys. osób. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 10% obywateli, natomiast podwójną dawkę szczepionki – 6%.

Grecki lockdown jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w całej Europie. Dlaczego? Dla Grecji przemysłem ciężkim jest turystyka, w której pracuje co piąty Grek! Grecja bez turystyki ekonomicznie nie funkcjonuje. Tak ostry lockdown jest więc być może po to, aby Grecja ponownie była jedną z najbezpieczniejszych destynacji w nowym sezonie 2021.

 

Jakie są plany na nadchodzący sezon? Co już wiemy?

Zgodnie z zapowiedzią greckiego ministra turystyki Harry’ego Theocharisa, Grecja otwiera się dla turystów z dniem 14 maja 2021. I od tej daty przyjazdy do Grecji w celach turystycznych mają być znacznie ułatwiane. Co będzie trzeba zrobić, aby przyjechać do Grecji na wakacje? Trzeba spełnić jeden z trzech warunków:

1) negatywny wynik testu wykonany na nie dłużej niż 72 h przed przybyciem

2) podwójna dawka szczepienia

3) bycie ozdrowieńcem.

Po przybyciu do Grecji turyści nie będą przechodzić kwarantanny. Na lotniskach będą przeprowadzane również wyrywkowe dodatkowe rapid testy.

Choć najpewniej uznawane będą testy PCR oraz testy antygenowe, wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji. Bez szczepień oraz testów będą mogły przylatywać osoby, które przechodziły wirusa w okresie nie przekraczającym sześciu miesięcy. Możemy się spodziewać, że żadne z wymagań nie będzie dotyczyć dzieci poniżej 10 roku życia.  

To wiemy na chwilę obecną. Przeczesałam sporą część polskiego i greckiego internertu. Na bardziej szczegółowe informacje – jeszcze czekamy.

 

Czy w sezonie będzie wszystko działać względnie normalnie?

Zgodnie z zapowiedziami możliwość przemieszczania się po Grecji ma wrócić po greckiej Wielkanocy (ta przypada na sam początek maja). Mniej więcej w tym samym czasie otworzą  się kawiarnie, tawerny i restauracje z zachowaniem obostrzeń. W sezonie wszystko powinno zatem działać względnie normalnie oczywiście z zachowaniem pewnych restrykcji (na przykład zachowanie odległości). Raczej do samego końca wakacji nosić będziemy maseczki.

 

Jakie nastawienie odnośnie nowego sezonu mają Grecy?

Różne. Zależy od osoby i wielu różnych czynników. Złą wiadomością jest uniemożliwienie wakacyjnych wyjazdów dla osób z Wielkiej Brytanii, aż do samego końca czerwca. To potężny cios nie tylko dla Grecji, bo Brytyjczycy są ważnym turystycznym klientem również w Hiszpanii, we Włoszech czy też w Portugalii. Na Korfu to właśnie Brytyjczyków każdego roku jest najwięcej.

Wszyscy zmęczeni są już tak długo trwającym lockdownem, tym że niczego nie możemy być na sto procent pewni i również tym, że nadal jest wiele znaków zapytania. Kończąc sezon 2020 Grecja turystyka straciła 80% swojego standardowego dochodu! Nowy sezon 2021 już zaczynamy z opóźnieniem i czekają nas kolejne restrykcje. Jednak w turystyce, jak wszędzie,  funkcjonuje stara jak świat zasada: raz pod wozem, raz na wozie! Nigdy nie ma tu sytuacji constans. To co najgorsze mamy już za sobą. Teraz pozostaje jedynie… krok za krokiem, konsekwentnie się odradzać!

TUTAJ! sprawdzisz ofertę naszych wycieczek i rejsów po Korfu.

TU! sprawdzisz mój przewodnik po Korfu.

TUTAJ! przeczytasz, kiedy najlepiej przylecieć na Korfu.

TU! przeczytasz o tym, którą miejscówkę wybrać na Korfu.

TU! przeczytasz o plażach Korfu.

 

 

 

 

24 myśli nt. „Wakacje w Grecji w sezonie 2021. Co już wiemy?… poniedziałek, 5 kwietnia 2021

 1. Dziękujemy za ten interesujący post, który zdecydowanie przyda się planującym odpoczynek na Korfu. My wybieramy się właśnie niemal dokładnie chwilę po zakładanym otwarciu granic i mamy nadzieję, że uda się zwiedzieć tą grecką wyspę i nasz hotel będzie już otwarty (wybraliśmy zupełnie nowy)! W związku z tym chcielibyśmy zapytać od kiedy organizują Państwo autorskie wycieczki?

  • Jesteśmy dostępni z naszymi wycieczkami od pierwszego przylotu z Polski. Więc serdecznie zapraszam już wtedy na wszystkie nasze trasy! W którym hotelu będziecie, jeśli mogę spytać?

   • O to dobrze wiedzieć odnośnie wycieczek. Mam nadzieję, że lokalizacja naszego hotelu Laguna Holiday Resort (Laguna Holiday Corfu) również będzie przez Państwa obsługiwana!

    • Tak, już sobie sprawdziłam gdzie jest ten hotel. Bedziemy tam odbierać naszych turystów. Ewentaulnie będzie trzeba po prostu wyjść do drogi głównej, bo nie wiem jak wygląda sam podjazd pod recepcję.

 2. Dziękuje za mnóstwo przydatnych o formacji. Planuje wakacje na Corfu pod koniec maja o ile zostanie zniesiony ban dla turystów UK na co szczerze czekam. Mam natomiast pytanie co do maseczek, czy na wolnej przestrzeni tez są obowiązkowe ?

  • Trzymam zatem kciuki! Moim zdaniem to kwestia rozgrywek politycznych… Więc wiele się może zmienić. Tak, najpewniej przez całe wakacje będziemy w maseczkach. Ale damy radę!

 3. Ciekawe jak się ma sprawa z szczepionką Jonson&Jonson. Bo to jedna dawka ale gosza ochrona. Jestem zapisany na Phaizera
  ale jesli wystarczy Jonsona to bym zmienił.

  • Na teraz nie mama pewnej informacji. W jednym źródle czytałam, że od 5 roku życia mogą bez testów, a w innym, że od 10 roku życia. Myślę, że bliżej 14/05 będziemy mieć pewne informacje.

 4. Jak należy dowieść, że jest się zaszczepionym? Jestem po dwóch dawkach, mam zaświadczenie z kodem QR. Czy Grecja będziecie uznawać ?

  • Tak, wtedy nie trzeba już dodatkowych testów i można przylatywać do Grecji. Ale jakie dokladnie zaświadczenie odnośnie szczepiania – tego jeszcze nie wiem…

 5. Czy wiadomo jak udokumentowac bycie ozdrowieńcem? Szczepienie moge zrobic 3 miesiace od zachorowania, nie zdążę do polowy czerwca, a to moj jedyny termin w tym roku na przylot.

 6. Droga Sałatko, zastanawiamy się jaki dokument będzie obowiązywał na greckiej granicy jako dowód zaszczepienia zanim Unia wypracuje wspólny paszport covidowy (który wejdzie w życie albo i nie). Póki co nikt nic nie wie i nie wiadomo czego się trzymać. Mam nadzieję, że Wam uda się coś wywęszyć 🙂

 7. Temat szczepienia omijam jak narazie szerokim łukiem. No nie jest to dla mnie i tyle. W zeszłym roku odpuściliśmy nasza kochana Grecję, ale w tym juz nie zamierzam. Dlatego…lecimy dwukrotnie ;p Serio! Udało sie złapać dobra ekipę. Na testy pcr nie żałuję. Na ten moment to jedyna opcja by sie wyrwac. Ważne ze testy sa ogólnodostepne. Dzisiaj pobieram w diagnostyce, jutro ide na test. Raz dwa przebiega proces. Licze ze w tym roku wreszcie wroci cudowny grecki wiaterek nad ranem 😀

  • Wiesz co… I to jest super nastawienie!!! Fajnie, że są tacy turyści! SKARB! A z ciekawości – gdzie dokładnie lecicie??? Super wakacji życzę!

 8. Hej,
  Mamy kupiony lot na 20.06 z 2 latkiem 🙂
  Zaczęłam się zastanawiać jak to jest na miejscu w maseczkami?
  Trzeba je wciąż nosić? Na plaży też? Są jakieś kary?
  Bo nie ukrywam że to może być problem na takich wakacjach w upalne dni a mam możliwość jeszcze anulowania lotu 😉
  Z góry dzięki za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *