Czasami plotka pomaga… czwartek, 7 sierpnia 2014

      To wydarzenie miało miejsce jeszcze przed moją wyprawą na Korfu, krótko po naszym ślubie. Cofamy się więc w czasie mniej więcej o trzy miesiące.

***

      Zabrzęczał  telefon Janiego. Na zwiady zadzwoniła Cytryna, by dowiedzieć się co ciekawego w trawie piszczy. To znaczy… zadać  fundamentalne, rozstrzygające wszystko pytanie, czyli: co było dziś na obiad?

     Mimo, że od kilku  miesięcy moim mężem jest Grek, ani trochę nie zmieniłam swoich kulinarnych przyzwyczajeń. Właściwie… nie zmieniłam zupełnie niczego. W każdym razie, regułą mojego codziennego gotowania, jest to by: a) całość przygotowań nie trwała dłużej niż 20 – 25 min. b) nie mieć zbyt wiele do  sprzątania c) używać jak najlepszych składników, gotować jak najprostsze potrawy. Co jakiś jednak czas, mniej więcej raz na tydzień czy też dwa tygodnie, kiedy mam więcej wolnego czasu, gotuje coś naprawdę wyśmienitego. Przeszukuje wtedy blogi kulinarne, przeglądam najróżniejsze gazety. Zdobywam odpowiednie składniki,  by od czasu do czasu  posmakować przysłowiowe „niebo w gębie”. Tego dnia, kiedy dzwoniła Cytryna miałam  niesamowite szczęście, bowiem właśnie wtedy postanowiłam ugotować coś naprawdę specjalnego.

    -No… To co dziś ugotowała ci  ta twoja… żona? – spytała Cytryna, z wyraźną ironią w głosie.

    -Aaa… ciociu… Dziś była przepyszna lasagna! – odpowiedział Jani, którego jedną z  głównych cech charakteru jest to, że  nie potrafi kłamać. Prawdę mówi zawsze z dziecięcą wręcz szczerością. Cytryna wie, że cokolwiek powie Jani, jest to na sto procent zgodne z prawdą. Drążyła więc temat dalej…

    -A! Jasne! Pewnie mrożona!

    -Nie! Wszystko ciociu domowej roboty! Ale to nie była taka sobie zwykła lasagna…

    -Taaak…? – po drugiej stronie słuchawki, słychać było wyraźne zdziwienie.  –To znaczy? No mów! Opowiadaj!

    -No najpierw przez kilka dni Dorota wyszukiwała odpowiedniego  przepisu na różnych  blogach. A później jak znalazła ten właśnie który idealnie się nadawał, to musieliśmy jechać do miasta po składniki. No, ten makaron na lasagnę to się wszędzie dostanie. Szpinak też. Najtrudniej było z dobrym prosciutto   i tym… no! Nie pamiętam jak się nazywa… Taki niebieskawy, pleśniowy ser.

   -Acha…

   -No i później… To już nie wiem, bo byłem w pracy. W każdym razie po świeży szpinak musiałem iść ja, specjalnie na bazar. I wyszukałem taki najlepszy!

   -Aaaa… – Jani wszedł w swój ulubiony temat kuchni i jedzenia. Kiedy się rozgadał, szybko przeszedł w monolog:

   -Nie wiem jak robi się to dokładnie, ale jest z tym trochę roboty. Wie ciocia, szpinak dobrze wymyć, podsmażyć. Prosciutto drobno  pociąć. Przygotować ser. Nałożyć warstwy na siebie.  Odpowiednio przyprawić. Przyszykować piekarnik. Ale rezultat! Ciocia! Musisz kiedyś spróbować! Niebo w gębie! Albo wiesz! Poczekaj, poczekaj! Spytam Dorotę dokładnie o ten przepis, to zrobisz koniecznie jutro wujowi…

    -Wiesz Jani, ja teraz akurat nie mam czasu… Muszę uciekać, bo lecę właśnie otwierać sklep! Dobra zgadamy się później! Na pewno oddzwonię! I pozdrów Dorotę!!!

     Plotka o tym, że nasz  codzienny obiad szykuje nawet  nie tyle trzy, a pięć dni wcześniej, po całej Sałatce rozeszła się z prędkością światła. Oczywiście dobudowana została odpowiednia oprawa, że   całe ranki i popołudnia spędzam w kuchni, ewentualnie na naszym wiejskim bazarze, wyszukując odpowiednich  zawsze najlepszych składników. A złożony z trzech części obiad czeka   zsynchronizowany z powrotem Janiego z pracy. Czyli równa się – idealna grecka żona. Obecnie Feta nie tyle mnie lubi, co po prostu kocha! Trzeba przyznać – tego dnia miałam nadprzyrodzone szczęście. Nigdy nie obaliłam plotki na temat mojego rzeczywistego podejścia do gotowania. I nie mam najmniejszego  zamiaru…

    A następnego dnia – na obiad zamówiliśmy sobie pizzę z dostawą do domu…

 

 

22 myśli nt. „Czasami plotka pomaga… czwartek, 7 sierpnia 2014

  1. Doroto, od paru miesięcy czytuję Twojego bloga razem z moim mężem (mój mąż jest cypryjskim Grekiem) i bardzo nam się podoba! Przy dzisiejszym wpisie nieźle się uśmialiśmy. Oj, skąd my to znamy? 😀 Ja też po przeprowadzce na Cypr nie zmieniłam swoich kulinarnych upodobań, a miejscowe przysmaki jem tylko podczas świąt i wizyt. Podobnie mój mąż i syn :).

    Świetny, bardzo wartościowy blog! Dodaję do ulubionych!

    Pozdrawiam serdecznie z upalnego Limassolu!

  2. uuuu sfrustrowani nieciekawym życiem rodacy już w akcji, jak widzę 🙂 i tak do tej pory jakoś ten blog omijali… a żółć się zbiera i kiedyś ich zaleje. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy postanowili leczyć tu swoje kompleksy 🙂

  3. ha! chyba bym padła gdyby każdy telefon zaczynal sie, co bylo dzis na obiad….
    choc Niemcy tez sporo gadaja o jedzeniu!
    niemniej przypomnialo mi sie jak w urodziny meza zadzwonila jego mama i zanim chyba zlozyla zyczenia zapytala o…… no wlasnie…. bo odpowiedz meza byla: nie nie upiekla mi tortu, sam sobie upieklem:)
    no zgrozo! tesciowa! ale i tak swoja kocham:) bo fajna z niej kobita:) i na dodatek uczy sie polskiego:)

  4. Makłowicz gotując na Korfu mówił, że greckie jedzenie jest proste, ale w tych potrawach muszą być składniki najlepszej jakości, więc masz dobra intuicję. Pozdrawiam

  5. Szalenie mi się spodobała Twoja filozofia kuchenna:)) Tak trzymaj:))

    Ps. Kos jednak bij Korfu na głowę. Rodos nas nie powaliło na kolana. Najszczęśliwsze 2 tygodnie życia spędziliśmy onegdaj na Chalkidiki .
    Pamiętam rodzinę, któa siadywała na tarasie z mandolinami, towarzyszyła im powazna matrona przy desce do prasowania. NIe wiem, jak prasowała ale śpiewała bosko :))
    Nie ma na świecie lepszej kuchni od greckiej, choć mąż ex-equo stawia na kuchnię włoską:)) Zyczymy wiele szczęścia Młodej Parze:))

  6. Świetny blog, uwielbiam go czytać. Po przeczytaniu każdego posta, z niecierpliwością czekam na kolejny. A z tym obiadem to rewelka, trzeba mieć trochę szczęścia w życiu 🙂 Tak trzymaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.