„Rozgrywka”. Dlaczego tło filmu staje się pierwszym planem?… piątek, 5 grudnia 2014

     Dwa tygodnie temu na ekrany polskich kin, wszedł film „Rozgrywka” w reżyserskim debiucie  Hossein Amini. Kiedy tylko natknęłam się na zwiastun i zobaczyłam, że akcja toczy się w Grecji, wiedziałam że jak najszybciej muszę całość  zobaczyć. I rzeczywiście, jest to ważny film, dla każdego kto interesuje się tematem Grecji, albo zwyczajnie Grecję lubi.

   Akcja „Rozgrywki”  toczy się w latach 60tych  (jak dla mnie to wielki  plus). Małżeństwo Chester (Viggo Mortensen) oraz Colette (Kirsten Dunst) przyjeżdża do Aten, gdzie miło spędzają czas. Para na pierwszy rzut oka, wydaje się być z serii tych idealnych, ale oczywiście tak nie jest. Chester ma poważne długi, a ciągnąca się za nim  niechlubna przeszłość, „materializuje” się  w hotelowej łazience i celuje w niego pistoletem. Nieszczęśliwym przypadkiem mężczyzna, który napada na Chestera umiera. I co dalej? Dalej…  Trzeba uciekać!

   Para chce przedostać się najpierw na Kretę, w czym małżeństwu pomaga  młody przewodnik po Atenach – Rydal (Oscar Isaac).  Rydal to pełny uroku osobistego, drobny złodziejaszek, który zauroczonym w  nim młodym kobietom, wyciąga z portfeli banknoty. Początkowo wydaje się, że pomaga amerykańskiej parze w ucieczce, bo wywęszył tłusty, kilku zerowy kęsek, ale szybko okazuje się, że tym razem to Rydal  został zauroczony przez Colette.

   Akcja brzmi całkiem ciekawie i mniej więcej do jednej trzeciej filmu, byłam naprawdę zainteresowana co takiego zadzieje się dalej. Ale tylko do jednej trzeciej… Po około trzydziestu minutach zorientowałam się, że bardziej od tego co dzieje się z fabułą, interesują  mnie okulary słoneczne przystojnego greckiego przewodnika i śliczna, kanarkowa sukienka, w której Kirsten Dunst spaceruje po Akropolu. Tak, okulary były naprawdę obłędne, a kolor kanarkowy wspaniale komponuje się z kolorem starożytnych kolumn Partenonu. Mogłabym jeszcze długo rozwodzić się nad  kapeluszami w tym filmie, bo uwielbiam modę lat 60tych, ale zdaje się że nie tu moją uwagę chciał skierować reżyser.

   Na „Rozgrywce” ani razu się nie zaśmiałam, ani razu nie poleciała mi łza i ani razu się nie przestraszyłam. Ujmując krótko, film nie wywołał u mnie właściwie żadnych emocji. Dlaczego?

   Sam pomysł na scenariusz był naprawdę dobry. Czas i miejsce, kiedy i gdzie rozgrywa się film – szalenie interesujące. Aktorzy – bardzo dobrzy.  Jednak akcja ciągnie się tu zbyt równo i nigdzie nie czuć w niej  napięcia. Rozterki żony, która zauroczyła się drugim mężczyzną, to wątek który nie wydaje się być wystarczająco pogłębiony. I tu wyłania się najsłabszy element całego filmu, czyli postać Colette, grana przez Kirsten Dunst. Postać zupełnie papierowa. Nie wiadomo kim tak naprawdę  jest, jaka jest i jak właściwie  ją scharakteryzować? Ani ładna, ani brzydka. Tylko umownie uwodzicielska i seksowna. Nie wiadomo czy silna, czy też słaba.    Niby uczciwa i dobra, ale znów nie  tak do końca. Wada scenariusza, reżyserii, czy też raczej Dunst, która mogła pokazać tu znacznie więcej. No cóż – każdemu się zdarza…

    Zapewne nie tylko dla mnie najbardziej interesujące w tym filmie było umiejscowienie akcji. Mówiąc całkowicie obiektywnie – był to naprawdę rewelacyjny pomysł. Ateny w swojej najpiękniejszej, letniej odsłonie,  wraz z Akropolem i kawiarenkami u jego stóp. Grecy ze swoim  akcentem mówiący po angielsku, co zawsze jest urocze. Starsi panowie, którzy  rano w mikroskopijnej wielkości filiżankach, piją kawę. Ktoś zabija ośmiornice, która później suszy się na słońcu. Białe wino, a w tle widok na morze. Wieczorne  tańce do greckiej muzyki. I przede wszystkim ta cudowna, zalana słońcem  Kreta oraz  pałac w Knossos. Taka sceneria nie może się nie podobać, trudno by wypadła mdło czy też  mało interesująco. Problem w tym, że Grecja przedstawiona  w tym filmie, jest dużo bardziej frapująca, niż sama akcja. A przecież tu chodziło o thriller…

    „Rozgrywka” zapada w pamięć i być może nawet warto iść na nią do kina, ale to dla  Aten w latach 60tych, dla Akropolu, Krety,  pałacu w Knossos, słomkowych kapeluszy i słonecznych okularów. I tego widoku, kiedy roześmiana Kirsten Dunst w kanarkowej sukience, spaceruje w lesie starożytnych kolumn Partenonu.

“Rozgrywka”. Kadr z filmu

 

 

 

 

 

4 myśli nt. „„Rozgrywka”. Dlaczego tło filmu staje się pierwszym planem?… piątek, 5 grudnia 2014

  1. Pójdę na pewno, żeby się nacieszyć widokami!
    A kto chce zobaczyć Grecję współczesną, niech pędzi do kina na grecko-francusko-belgijski film “Xenia”.
    Jest dość specyficzny, ale ja cieszyłam się mogąc w grudniu znowu zobaczyć greckie ulice i posłuchać języka.
    Pozdrowienia z Poznania!

    http://www.filmweb.pl/film/Xenia-2014-714186

    • Dzięki wielkie za podpowiedź! Nie słyszałam o tym filmie. Jeśli będzie jeszcze w Polsce kiedy będę na Boże Narodzenie – też na bank pójdę:))

  2. Film „Rozgrywka” w reżyserii Hosseina Aminiego to prawdziwa gratka dla miłośników Grecji i lat 60. Cieszy mnie, że akcja osadzona w Atenach wprowadza do kina elementy zarówno osobistego dramatu, jak i intensywnego thrillera. Zwiastun obiecywał ciekawe połączenie klasycznego kina i współczesnych tematów, a na pewno nie zawiódł oczekiwań. Powiązanie tła historycznego z napiętą fabułą tworzy unikalną atmosferę, która przyciąga widza. Z chęcią zobaczę, jak historia Chester i Colette rozwija się na tle greckiego krajobrazu i jakie jeszcze niespodzianki przygotował reżyser. Przy okazji chciałem polecić stronę: witryna online

  3. Film „Rozgrywka” w reżyserii Hosseina Aminiego, który miał premierę dwa tygodnie temu, oferuje ciekawe tło – Grecję lat 60-tych – ale zawodzi w aspekcie fabuły. Pomimo interesującego czasu i miejsca akcji oraz solidnych aktorów, film nie budzi emocji. Postać Colette, grana przez Kirsten Dunst, jest słabo rozwinięta, a jej wątki nie są wystarczająco pogłębione. Zamiast napięcia i głębi, widzowie mogą cieszyć się widokiem malowniczej Grecji, z jej zabytkami i letnim klimatem, który zdecydowanie przyciąga uwagę. Warto obejrzeć film dla samej scenerii, choć akcja pozostawia wiele do życzenia. Jeśli interesują Cię recenzje i analizy filmowe, polecam przeczytać artykuł o „mostbets” klikając tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.