Złoty Świt. Co dzieje się z partią kilka miesięcy po głośnym aresztowaniu?… piątek, 23 maja 2014

Przekreślony symbol Złotego Świtu

Przekreślony symbol Złotego Świtu

    Od polityki trzymam się  z daleka. Politycy kłamią, a media manipulują. Kiedy więc słyszę w radio, że lecą wiadomości często je   ściszam. Jeśli  w telewizji pojawiają się newsy, przełączam na inny kanał. Bacznie jednak obserwuje co dzieje się w otaczającej mnie rzeczywistości. Słucham co mówią inni ludzie. Porównuje to z moimi  poglądami. Obserwuje nastroje w społeczeństwie. Staram się  czytać między wierszami.  Rozglądam się właściwie wszędzie. Patrzę również na to, co znajduje się  pod moimi stopami…

    No właśnie… Polityka jest wszędzie. Spotyka się ją dosłownie – na każdym kroku. Niecały miesiąc temu nadepnęłam  na ulotkę partii Hrisi Awji, czyli Złotego Świtu. W przeciągu tego samego miesiąca, zerwałam kolejną  ulotkę z ulicznej latarni, a nieco później pod stopy  przyfrunęła mi następna. Patrząc, słuchając  i czytając, zaciekawiło mnie: co po słynnym aresztowaniu, jakie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku, dzieje się z tą partią?


      Przypomnienie czym jest Złoty Świt i co stało się kilka miesięcy temu, znajdziecie tutaj:

Złoty Świt. W Grecji coraz częściej słychać słowo „faszyzm”

 

      Czyżby jednak 28 września 2013 kropla w szklance  wody wcale się jeszcze nie przelała? Na to wygląda. Owe spektakularne aresztowanie, z perspektywy czasu wydaje się być medialną zagrywką. Co prawda lider partii – Nikos Mihaloliakos,  wciąż jest w więzieniu. Ale ulotka, którą zerwałam z miejskiej latarni, nawoływała do „uwolnienia patrioty”.

       To co jest najbardziej zatrważające to fakt, że jeden z członków partii, słynny w Grecji Ilias Kasidiaris, który dwa lata temu uderzył na wizji kobietę, obecnie startuje w wyborach na burmistrza  (dimarhos) Aten. Jeszcze dwa lata temu, ta bójka na wizji wydawała mi się dość zabawna (post na ten temat przeczytacie TUTAJ!). Jednak przez pryzmat tego, co dzieje się obecnie, patrzę na to zupełnie inaczej.

    Kasidiaris, jako przedstawiciel Złotego Świtu, startuje w wyborach do objęcia władzy nad Atenami… Najgorsze jest jednak to, że ma dość silne poparcie. Według sondaży jest bowiem na 4 miejscu (16,12% poparcia). Przy czym w czterech regionach Aten, uzyskał miejsce pierwsze. Tylko dla podkreślenia  piszę, że Złoty Świt coraz częściej określana jest jako partia faszystowska, a Ateny to przecież miasto, gdzie narodziła się demokracja.

    Aresztowanie między innymi Kasidiarisa wyglądało naprawdę groźnie. I co z tego, jeśli już kilka miesięcy później ten sam Kasidiaris startuje do objęcia władzy nad Atenami…

Napisy „Złoty Świt” na ulicach pojawiają się coraz częściej. Tutaj ten sam napis został poprawiony na Hrisa Awha, czyli „Złote Jaja”. Korekta wykonana przez anarchistów.

Napisy „Złoty Świt” na ulicach pojawiają się coraz częściej. Tutaj ten sam napis został poprawiony na Hrisa Awha, czyli „Złote Jaja”. Korekta wykonana przez anarchistów.

Ilias Kasidiaris podczas głosowania:

Do przygotowania tekstu korzystałam z wiadomości na stronach:

http://www.newsbomb.gr/ekloges-2014/story/447808/apotelesmata-eklogon-2014-proto-komma-i-hrysi-aygi-se-kolono-kai-sepolia

http://www.newsbomb.gr/politikh/story/449249/ha-i-paradikastiki-klika-athanasioy-apagoreyse-tin-synenteyxi-toy-mihaloliakoy

14 myśli nt. „Złoty Świt. Co dzieje się z partią kilka miesięcy po głośnym aresztowaniu?… piątek, 23 maja 2014

 1. Podobnie silnie działają “komuniści”, z którymi raz nawet wdałam się w polemikę, próbując im uświadomić, że komunizm zawsze kończy się tak samo. Oni upierali się, że w Grecji będzie inaczej. W Polsce nacjonalizm i faszyzm też mają zwolenników, których niestety przybywa. Ludzie szybko zapominają… Hitler, Holocaust, zagłada to dla większości już tylko puste słowa. Przerażające.

  • Jednak w Polsce cos takiego jak Zloty Swit nie mogloby oficjalnie dzialac. Podobnie jak z KKE, czyli partia komunistyczna. Tu nasza przewaga:))

 2. Komuniści to jedna sprawa.. W Grecji mało kto przejmuje się działalnością Lenina czy Stalinem, bo nie dotyczyło ich to bezpośrednio, więc nie mieli okazji poznać prawdziwej twarzy komunizmu… Z drugiej strony warto też się zastanowić dlaczego Awji ma takie poparcie – otóż nie dlatego że są faszystami, dla obywatela jest to sprawa drugorzędna. Oni po prostu wszędzie gdzie tylko się pokażą ogłaszają, że “załatwią obecną władzę, która doprowadziła Grecję do kryzysu” – raz, dobrze i skutecznie. Nie ma refleksji nad tym że kiedyś do Aten wkroczyły faszystowskie wojska, że Grecy walczyli podczas wojny właśnie z faszystami w obronie wolnosci.. Wolę nie myśleć co by się stało gdyby wygrali wybory, Grecy mimo wszystko są dość wojowniczym narodem i wizja wojny domowej jest bardzo prawdopodobna 🙁

  • Przerazajace jest to, ze w wyborach mieli dosc spore poparcie… Z kim bym nie rozmawiala, kazdy na temat Zlotego Switu wypowiada sie bardzo negatywnie. Zastanawiam sie wiec kto na nich glosuje???

   • Polityka=pieniądze więc uważam, że część tzw elektoratu jest przekupiona..ludzie zwabieni obietnicami “zaprowadzenia ładu”. Innym podoba się to co Awji prezentuje choćby pobiciem tej kobiety (nawiasem to ich polityczna przeciwniczka z partii komunistycznej)-czyli siła i władza..tak jak Hitler kiedyś przyciągał do siebie ludzi,którzy mieli obsesję na punkcie tych dwóch rzeczy dlatego byli tak brutalni.Śmiem twierdzić że nie byli normalni i zdradzali cechy psychopatyczne.Zresztą jak zobaczyłam zdjęcie lokalnego szefa Świtu w Katerini to padłam-hardkorowy koksu jak z programu Bruneiki:/ więc widać kogo to przyciąga

 3. W Grecji-w miastach-szczegolnie Atenach jest bardzo duzo Pakistanczykow,Albanczykow i innych Muzulmanow.Oni sa bardzo niebezpieczni-nie tylko kradna i gwalca-ale tez zabijaja z latwoscia i stad Grecy ich nie lubia.Grecy glosujac na ta partie nie chca aby inne narodowosci odbieraly im miejsca pracy.

  • Nie chodzi tylko o Greków, oni potrafią być niebezpieczni dla turystów.. słyszałam historię, o Albańczyku właśnie, który poderwał jedną turystkę, wybadał kiedy wraca do domu i przed jej wyjazdem umówił się z nią, wyprowadził na dziką plażę gdzie czekali już jego koledzy.. Nie muszę mówić co się działo, następnego dnia rano znalazł ją sąsiad mojego przyjaciela ;/

   • Ale tak naprawde malo kto w Grecji chce wykonywac prace, ktora wykonuje przecietny Albanczyk, Pakistanczyk. Argumentu o zabieraniu przez nich miejsc pracy Grekom, chyba nie mozna brac powaznie… Poza tym… chyba nie chcecie mi powiedziec, ze popieracie to co robi Zloty Swit??

    • Nie popieramba wręcz się odcinam..wystarczy pomyśleć trochę naprzód teraz ich nienawiść kieruje się w stronę imigrantów z Albanii czy Pakistanu ale żeby taka ideologia mogła żyć potrzebuje “wroga narodu” przez cały czas po Albanczykach i innych muzulmanach może przyjdzie kolej na Polaków którzy osiedlili się w Grecji i zabierają miejsca pracy? Odcinam się zdecydowanie, zwalczanie morderców złodziei i gwalcicieli czy tez działania prewencyjne to zupełnie inna kwestia niemająca nic wspólnego z pochodzeniem, jeśli przyjeżdżają i zachowują się jak zwierzęta to nie zrzucajmy tego na nienawiść rasową religijną czy nazizm. To zwykli przestępcy.

     • Podpisuje sie pod tym obiema rekami, ze partie typu Zloty Swit, ewidentnie bazuja na kreowanie “wrogow narodow”. A przeciez nie tam trzba szukac przyczyn kryzysu. To zupelnie przeciwny kierunek…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *