Z CYKLU: zacznij lekko poniedziałek – Jak zjeść pigwę?

     Przyznam, że moim pierwszym skojarzeniem ze słowem „pigwa”, jest wcale nie owoc, a nazwisko słynnej Genowefy. Pseudonim tej kabaretowej postaci nie wziął  się przypadkiem. Owoc pigwy, jak i  postać charakteryzuje bowiem kwaśność.

    Pierwszy raz  pigwę spróbowałam w Grecji,  dokładnie – tydzień temu;)))  Sezon na te owoce trwa właśnie teraz, czyli późną jesienią.  Wyglądem przypominają one wyrośnięte, żółte jabłka. Ich smak jest tak cierpki, że nie nadają się do bezpośredniego jedzenia. Po jednym ugryzieniu zostawiają w ustach kwaśność  oraz poczucie suchości, trudne do zniesienia. Wydawało by się więc, że te owoce są bezużyteczne. Nic jednak bardziej mylnego! Z pigwy można zrobić prawdziwe pyszności. Jak więc wykorzystać te owoce, jeśli  już znajdziecie się w ich  posiadaniu? Oto najprostszy, najszybszy, przepyszny przepis:
Składniki: dwie pigwy, filiżanka  cukru, filiżanka  wody, goździki, cynamon, połówka  cytryny, opcjonalnie jogurt grecki.      Pigwę  należy dokładnie umyć, pozbywając się mechowatego nalotu. Nie trzeba jej obierać, skóra pigwy powinna zostać. Następnie dzielimy ją  na 6 – 8 części i pozbywamy się pestek, później  wysmarowujemy pigwy przeciętą na pół cytryną.  Cząstki owocu należy równo ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Następnie  posypujemy je cukrem. Do dwóch owoców, wystarczy jedna filiżanka cukru. Wszystko zalewamy jedną filiżanką wody. Owoce nadziewamy kilkoma goździkami. Całość zakrywamy od góry folią i wkładamy do piekarnika na 190 stopni na 1 godzinę i 15 minut (do momentu aż pigwy zmienią swój kolor na pomarańczowo – czerwony). Następnie przewracamy owoce  na drugą stronę i pieczemy jeszcze przez 15 minut, tym razem bez folii na górze.  Podajemy posypując odrobiną cynamonu. Bardzo dobrze smakują z greckim jogurtem. Tak przygotowane pigwy stanowią deser, o ciekawym słodko – kwaśnym smaku.

5 myśli nt. „Z CYKLU: zacznij lekko poniedziałek – Jak zjeść pigwę?

  1. Ja tam z pigwy robię pigwówkę. Jeszcze lepsza nalewka wychodzi z owocu pigwowca japońskiego (bardziej aromatyczny). Przerabianie tego szlachetnego owocu na desery uważam za marnotrawstwo.

  2. Wróć, odpad po przerobieniu owocu na nalewkę, nadaje się jako dodatek to ciasta. Ewentualnie pigwa wymoczona w alkoholu jest bardzo dobra jako dodatek do deserów – tylko nie należy po tym prowadzić samochodu 😉

    • Niektórzy do tego deseru też dodają kilka kropel alkoholu. Uwielbiam takie alkoholowe słodkości! Więc chyba trzeba będzie wypróbować też i taki deser. A może i nalewkę…:)) Pozdrawiam!

  3. U nas tak posmakowala dziadkowi, że chciał kupić na rynku. Bodajże zasypuje się cukrem i powstały sok dodaje do herbaty. No i mój dziadek mówi: jade jutro na rynek kupie pigzdy. Mama mówi że na pewno nie kupi jak tak powie. Pigwa nie pigzda. Na co dziadek: jak jak PIGZDA. Wszyscy juz z dziadka boki zrywają, wiec dziadek mówi,ze najpierw zapyta baby na rynku co to, ona powie pigwa i dziadek wtedy powie: to po proszę kilo tej pigzdy. Jak powiedział nie smielismy pytać, ale kupił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *