Co można robić w Grecji zimą? PARNAS… środa, 13 marca 2013

 
 
PARNAS
 
 
      Był piękny, słoneczny, niedzielny ranek, a my wybieraliśmy się na wycieczkę w góry.
      -Ubierz się ciepło! – powiedział Jani, ale kojarząc Grecje przede wszystkim z morzem, nie spodziewałam się zobaczyć jakiegoś szczególnie zaśnieżonego masywu. Kiedy wyjeżdżaliśmy, słońce świeciło jak szalone, a termometr wskazywał 16 stopni.
     -Jak długo będziemy jechać? – spytałam.
     -Nie dłużej niż półtorej godziny. – odpowiedział Jani.
     W radiu trwał koncert tradycyjnych pieśni, wykonywanych przez starszego Greka. Jego głos nie wiele różnił się od dźwięków wydawanych przez kozę, poddawaną lekkim i rozciągniętym w czasie torturom. Wyłączyłam radio i poczułam ulgę. Słońce przyjemnie ogrzewało jadący jednostajnie samochód. Szybko zapadłam w drzemkę.
    -Wstawaj, wstawaj! Już prawie jesteśmy! – szturchnął mnie Jani.
   Kiedy otworzyłam oczy, pomyślałam że jesteśmy na innej planecie. Krajobraz, który zobaczyłam był zupełnym przeciwieństwem widoków, jakie widziałam przed zamknięciem oczu. A jechaliśmy przecież tylko trochę ponad godzinę.
 
     Grecja również mi kojarzy się przede wszystkim z morzem. Ale nie należy zapominać, że kraj ten pochwalić się może również przepięknymi, potężnymi górami. Doskonałym przykładem jest Parnas (najwyższy szczyt to Liakoura – 2 457 m n.p.m.). Jest to jedno ze słynniejszych miejsc w Grecji, gdzie można trenować narciarstwo. Warunki do uprawiania białego szaleństwa są tam znakomite. Ponieważ Parnas oddalony jest od Aten o niecałe 2 godziny jazdy samochodem, zimą przyjeżdża tu wielu mieszkańców greckiej stolicy. Jest to również modne miejsce wśród  gwiazd i celebrytów. W Parnasie trzeba więc mieć się na baczności! Paparazzi czatują i całkiem prawdopodobne, że zjeżdżając na nartach, można im wjechać w kadr :)))
    Wszystkie zdjęcia zostały zrobione w tę niedzielę. Było naprawdę zimno i śnieżnie. Na całe szczęście miałam ze sobą zimową kurtkę. Kiedy wróciliśmy, przy brzegu plaży było ponad 20 stopni –  czyli pogoda na lekki sweterek… Tak, Grecja składa się z przeciwieństw i sprzeczności, w których zestawienie  czasem aż trudno uwierzyć.
 

 

W Parnasie narty wypożyczać można od samego Zeusa!

 

Śnieg i Jani – w swoim żywiole

Kawiarnia  z kominkiem

 

 

Celebryci w Parnasie – tygodnik  OK!z lutego

 
 
 
 
Przeczytaj więcej…
 
 
 
 
 
 
 

18 myśli nt. „Co można robić w Grecji zimą? PARNAS… środa, 13 marca 2013

  1. Ciepłe ubrania podczas takich wycieczek to klucz do sukcesu! Bardzo szybko złapać niechciane przeziębienie i bardzo trudno się z niego wyleczyć. Trochę paradoks, ale niestety sama prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.