z cyklu: JADĘ DO GRECJI NA WAKACJE – Dlaczego warto stosować kremy z filtrami?… środa, 1 lipiec 2015

      

      O tym, że szczególnie w okresie wakacyjnym powinniśmy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, wie zdaje się każdy z nas. Z drugiej jednak strony, tak fajnie wygląda się, kiedy po powrocie z wakacji skóra jest brązowa. Dlaczego mimo wszystko, stosowanie z kremów z filtrami jest tak ważne? Dziś gościnny wpis kosmetolog Anny Małeckiej, który tłumaczy wszystko w tym temacie.

     To jak wygląda Ania jest najlepszą motywacją, żeby kremy z filtrami stosować bardzo systematycznie :)))  Anię możecie kojarzyć z kosmetycznych porad, których udziela w Pytaniu na Śniadanie w TVP2. Tutaj jest link do strony Ani: Be Fit & Beautiful, tu jeden z filmików z jej udziałem, a tutaj  profil na Facebooku.

    

*

     Wielu z nas (ja również) jest przed urlopem. Jesteśmy spragnieni słońca i ładnej pogody. Starajmy się jednak rozsądnie podchodzić do ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że długotrwała ekspozycja na silne promieniowanie ultrafioletowe może nieść za sobą wiele negatywnych efektów ubocznych. Ich źródłem jest promieniowanie UVA oraz UVB.
Promieniowanie UVA przenika przez szybę okienną, samochodową, chmury. Nie powoduje wystąpienia rumienia i oparzeń. Dociera ono do skóry właściwej, oddziałując bezpośrednio na fibroblasty oraz pozostałe komórki skóry, a przede wszystkim uszkadza włókna kolagenowe. Dowiedziono także, że pod wpływem UVA może dochodzić do zmian w DNA oraz powstania mutacji. Do głównych konsekwencji oddziaływania promieniowania UVA zalicza się fotostarzenie skóry oraz rozwój nowotworów.
 Z kolei promieniowanie UVB nie penetruje przez szyby okienne oraz chmury, przenika natomiast przez wodę. To ono jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia występujące na skórze po kąpieli słonecznej. Dodatkowo może drażnić spojówki i przyczyniać się do rozwoju zaćmy. Podobnie jak UVA przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry.

U osób opalających się regularnie przez lata dochodzi między innymi do powstania:

głębokich bruzd
zmarszczek
wiotkości skóry
nierówności i szorstkości skóry
przebarwień
nowotworów skóry
przerostów gruczołów łojowych
teleangiektazji, krwawych wybroczyn
zaskórników posłonecznych
punktowych odbarwień

     Próby naprawiania skóry w takiej kondycji przynoszą rezultaty, ale trzeba liczyć się z tym, że na efekty terapii trzeba poczekać znacznie dłużej.

Jak zatem o siebie zadbać?

Bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrami.

Wyróżniamy filtry:

Fizyczne – odbijają promieniowanie ultrafioletowe (dwutlenek tytanu, tlenek cynku).
Chemiczne – pochłaniają energię niesioną przez promieniowanie słoneczne.

W kosmetykach nowej generacji stosowane są zazwyczaj filtry fizyczne oraz chemiczne, co daje skórze odpowiednią ochronę. Zainwestujmy więc w dobry preparat i nie dajmy się skusić zbyt niską ceną. Wybierzmy się do apteki lub profesjonalnego gabinetu. Pamiętajmy, że krem z filtrem 50+ nie daje 100% ochrony przeciwsłonecznej, bo stosując taki krem i tak się opalimy.

Oto kilka zasad ochrony skóry przed promieniowaniem:

wybierz odpowiedni krem ochronny zawierający filtry UVA i UVB, 50+

aplikuj go na skórę w odpowiedniej ilości (patrz rysunek!)

nakładaj przed wyjściem z domu ok. 20 min

nakładaj krem co ok. 2,5 h oraz po każdej kąpieli, spoceniu, wytarciu się

unikaj nasłoneczniania skóry pomiędzy 11.00- 15, przebywaj na słońcu maksymalnie 2 godziny dziennie

pamiętaj! jeżeli zażywasz leki, spytaj lekarza czy zawierają związki fotouczulające

ostrożnie z perfumami

zawsze noś kapelusz, czapkę

  Sposób w jaki dziś dbasz o swoją skórę wpłynie na jej wygląd za 10 lat! Warto więc świadomie i z rozwagą podchodzić do kąpieli słonecznych podczas naszych wakacji.

Ilustracja niżej przedstawia ilość preparatu z filtrem jaka powinna być stosowana.

Jak aplikować krem z filtrem?

Jak aplikować krem z filtrem?

Anna Małecka 

Piśmiennictwo:
Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów, Nowicka D., KosMed Wrocław, 2014

 

 

14 myśli nt. „z cyklu: JADĘ DO GRECJI NA WAKACJE – Dlaczego warto stosować kremy z filtrami?… środa, 1 lipiec 2015

 1. Sama nie raz już miałam okazję poczuć żar słońca na skórze i nie przyjemne efekty wygodnictwa – czym jest dla nas 5 minut posmarowania się kremem? Niczym. A zawsze mamy jakąś wymówkę a to mało czasu a to to, a to tamto. potem zamiast spokojnie w nocy spac musimy znosić wszelkie bóle i inne udręki opalania

   • ja też.
    Nie wychodzę na słońce bez posmarowania się kremem z wysokim filtrem.

    Nie mniej jednak warto trochę powystawiać się na słońce i złapać naturalną witaminę D3 – to nie to samo co sztuczna podana w pigułce.
    Dla dzieci potrzebna żeby zdrowo rosły a u dorosłych zapobiega powstawaniu osteoporozy.
    Ale oczywiście wszystko z umiarem.

 2. Ja o lat używam kremów przeciwsłonecznych z filtrami mineralnymi. Nie ma w nich cynku ani żadnej nanotechnologii, tylko naturalne składniki.

  • Tak, tylko niestety (przynajmniej u mnie) jest z nimi problem, kiedy smaruje się nimi twarz… Bardzo bielą i są tłuste. A może poradzisz jakieś fajne tylko na twarz?

 3. Mam już swoje lata i piekną cerę i elstyczną skórę utrzymuje tylko dzięki Serum 7 olejów Zamiennik kremu. Szkoda, że tak mało się o nim pisze. Jest to cudowny kosmetyk, który wyciagnał mnie ze zmarszczek mimicznych wkoło oczu w przeciągu zaledwie 4 miesięcy. Pozbyłam sie ich !

 4. Wiem z doświadczenia, że najlepszym słowem na wszystko jest UMIAR można się opalać i nie starzeć pod warunkiem, że robi ie to z umiarem , ćwiczy twarz Facefitness, wybiera kremy z filtrami ale nie tymi syntetycznymi bo one sa toksyczne i przenikają nawet do mleka matki polecam bardziej cynk i masło shea jako te naturalne odbijające promienie 50 spf sa przereklamowane i bardzo niebezpieczne jak wiemy firmy kosmetyczne zrobią wszystko aby zarobić nie ufajcie im do końca czasami cień i 15 spf w zupełności wystarczą

  • Oj, przynajmniej u mnie 15 spf nie wystarczy. Codziennie noszę na twarzy 50 spf, a i tak, zwłaszcza kiedy jestem na morzu, wracam nieco opalona…

 5. Tak słońce jest bardzo niebezpieczne dla skóry i trzeba się przed nim bardzo chronić. Mnie nawet aż tak bardzo nie przeraża wizja pojawienia się od słońca np. zmarszczek, najbardziej przerażającym z tych wszystkich skutków słońca jest ten nowotwór skóry, ale myślę że nie tylko dla mnie, ale i dla wielu osób.

 6. Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję.
  Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa,
  jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim
  (zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *